KOSGEB Destekleri

14 Şubat 2022
kosgebLogo.jpg

Ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli İşletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı adı altında KOSGEB kurulmuştur.

Kobilerin gelişimi için mikro ölçekten büyük ölçeğe kadar farklı sektörlerden işletmelere verilen desteklerin bazıları aşağıda belirtilmiştir.

KOBİ Gelişim Destek Programı
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin,  ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması.

KOBİ’ lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi,  amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Bu program KOSGEB tarafından belirli dönemlerde teklif çağrıları ile açılmakta olup her çağrıda farklı bütçeler ve konularda destek verilmektedir.

Genel Destek Programı
KOSGEB işletmelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik (personel, reklam ve tanıtım, yurtiçi fuar, danışmanlık vb. ) belirlediği bütçeler limitinde geri ödemesiz destekler vermektedir.

Proje bazlı olmayan bu desteklerden faydalanabilmek için uygulama esaslarının ilgili maddelerine uygun çalışma gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu bağlamda İstanbul Proje deneyimli uzmanları firmalarımızın bu destekten sorunsuz bir şekilde faydalanmalarını sağlamaktadırlar.

Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı
KOSGEB, KOBİ’lerin ekonomiye kazandırmak istedikleri katma değer yaratan yenilikçi ürünlerinin proje maliyetlerini geri ödemesiz desteklemektedir.

Kuluçka aşamasından yatırım aşamasına kadar projenin ticarileşme sürecindeki maliyetleri ve riskleri KOSGEB  Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı sayesinde minimuma inmektedir.

Ar-Geİnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında personel giderleri, kira giderleri, makine ekipman giderleri vb. gider kalemleri %75 oranında KOSGEB tarafından geri ödemesiz olarak desteklenmektedir.

KOBİ Proje Destek Programı
KOSGEB‘in bu programında işletmelerin üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlardaki sorunlarının çözümüne yönelik sundukları projeler desteklenmektedir.

Bu projelerin süresi 6-24 ay olmakla birlikte 1. Ve 2. Bölgelerde %50, 3-4-5 ve 6.bölgelerde %60 Destek oranıyla desteklenmektedir.

KOMİD

İletişim

Ziya Gökalp Mah. Süleyman Demirel Bulvarı Mall Of İstanbul The Office No:7E Kat:17 D.No: 136

PK:34490 Başakşehir – İSTANBUL

İletişim Formu

ULUSLARARASI

FuarlarÜyelerimizin katılım gösterebileceği sektörel yurt içi ve yurt dışı fuarlar

Fuarlar

BİZİ

Takip Edin

Derneğimizin ve üyelerimizin en güncel videoları için Komid youtube kanalınıza abone olabilirsiniz.