Tuncay KORU

Lise öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde tamamlayan Tuncay Koru, 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. İş Bankası teftiş kurulunda müfettiş yardımcısı sıfatıyla profesyonel iş hayatına başladı.

Amerika Birleşik Devletleri, New York eyaletindeki Rochester Institute of Technology’de MBA yapan Koru, 1998 yılına kadar burada hem okudu hem de çalıştı. Türkiye’ye dönüşünde bir Amerikan şirketiyle ortak olarak ilk şirketini kurdu ve çeşitli teknoloji ürünlerinin ithalat ve dağıtımını gerçekleştirdi. Daha sonra Amerikan AMF Reece firmasından aldığı özel teklifle Konfeksiyon Otomasyon sektörüne adım attı. AMF ’de sekiz yıl boyunca Türkiye ve Orta Doğu & Asya Müdürlüğü yaptığı sırada OEM anlaşmalarla Türk Makine üreticilerinin ihracatlarını artırmalarına önemli katkılarda bulunmuştur.  2011 yılında medya sektörüne geçiş yaparak Dünya Gazetesi grubunda genel müdürlük yapmıştır.

2018 yılında Robotech A.G firmasının Dünya Satış ve Pazarlamadan Sorumlu başkan yardımcısı sıfatıyla sektörümüze dönüş yapmıştır. Bugüne kadar 35 den fazla ülkede 100 den fazla şehre seyahat etmiş, 50 den fazla fuara katılmış olan Koru çok sayıda yabancı distribütörü koordine etmek suretiyle Türk ihracatına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Evli ve bir kız babası olan Koru ileri seviyede İngilizce ve giriş seviyesinde Almanca bilmektedir.

 

TürkçeEnglish